Blog

tekel tütünü parlement

Tekel Tütünü parlement ve Express tekel tütünü satışlarımız başlamıştır. Orjinal TPADK belgeli faturalı ürün satışımız vardır. Kapıda ödeme ve güvenli alış verişin adresi

Ekspress Tekel Tütünü

en iyi tekel tütünü satışında öncü firma olarak sizlerleyiz. Express Calbor tekel tütünü, Parlement tütünü ve Marlboro tütünü tekel tütünlerinde 1 kğ ve 5 Kğ ayrıca 200 gramlık paketler halinde mevcuttur.

express tekel tütünü fiyatları merak edenler için ise 1 kğ 120 TL dir. Toptan tekel tütünü fiyatlarımız toplu alım miktarına bağlı olarak 80-100 TL ye kadar inmektedir. En az 5 kğ olarak satışlarımız vardır.

 

tekel 2005 tütün 1 kg fiyatı 120 TL dir. Şuan için stoklarımızda mevcttur. 2005 Toros Tekel tütünü 1 kğ fiyatı 120 TL orjinal bandrolludur.

 

president tekel tütünü fiyatları ise yine tekel 2005 tütünü gibi o tütün ürünüde 120 TL dir.

 

 

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

 

Sigaralara gelen zamlarla beraber yerli tütün olan Adıyaman tütünün değerinin anlaşılmasıyla beraber özellikle Çelikhan tütünü satışlarında büyük bir artış görünmeye ve yaşanmaya başladı.  Bu durum hem tütün üreticileri hem de satıcıları için sevindirici olsa da bu durumu art niyetli olan ve tamamen kar üzerine kuranlar mevcuttur.  Ve yine maalesef Adıyaman Çelikhan tütünü adını kullanan dolandırıcılar nereden kimden nasıl temin edildiğini bilmediğimiz kalitesiz tamamen kimyasal ürünler kullanarak organik tütün diye satışını yapmaktadırlar.

Bizler de bu yaşanan olaylardan dolayı “Kaliteli Tütün nasıl anlaşılır?” “Kaliteli tütünün özellikleri nelerdir?” gibi soruları cevaplamaya başlayacağız.

Yazmış olduğumuz bu makalemizi okuduktan sonra sizler de Kaliteli Adıyaman tütünü veya Kaliteli Çelikhan tütünü alırken bunlara dikkat ederseniz diye umuyoruz.

Gelin hep birlikte ncelikle ülkemiz topraklarında yetişen tütünlere bakalım.

 

Türkiye’de Üretilen Tütünler

 

Türkiye’nin coğrafi yapısı itibari ile tütün üretimine oldukça yaygın olan ve hemen hemen bir çok bölgesinde tütün yetişebilen bir ülkemiz vardır. Bu yüzden hemen her bölgesinde tütün üretimi mevcuttur. Kısaca her bir bölge tütününün özelliklerinden bahsedelim:

Ege Bölgesi Tütünleri

Nikotin oranı düşük olup, yanmaları genellikle yavaştır. Tatlı içime sahip, kokulu tütünleri olan Ege bölgesi tütünleri, sert karakterli harmanların sertliğini azaltma işleminde kullanılan bir ürün olduğundan, yavan içimli harmanları tatlılaştırma ve nötr harmanlara koku verme özellikleri nedeniyle sigara yapımcıları tarafından aranmaktadır. Eğe bölgesinde yetişen tütünlerin büyük bir bölümü ihraç edilmektedir.

Adıyaman Tütünü
tütünde kükürt nasıl anlaşılır

Marmara Bölgesi Tütünleri

 

Marmara bölgesi tütünleri çeşit olarak Ege ve Karadeniz bölgesi tütünlerine yakın özellikleri göstermektedir.  Marmara bölgesi, ekolojisi ve toprak özellikleri sebebiyle çok kültürlü tarım üretimi yapılmakta olduğundan tütün üretimi her geçen sürede azalmaktadır. Ülkemizde tarım üretimi sanayi üretimine geçmeye başlamasından dolayı neredeyse sıfıra yakın olmak üzeredir . Bölgede tütüne uygulanan fiyat politikası da tütün üretimini bitme noktasına yakın getirmiştir.

Karadeniz Bölgesi Tütünleri

 

Karadeniz Bölgesi Tütünleri genellikle çok düşük oranda nikotinli, boyut olarak küçük tütün, renk olarak kırmızı, açık kırmızı renkli, ince damarlı, tatlı aromatik kokulu tütünlerdir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tütünleri

 

 

Bu bölge son yıllarda üretim alanı ve miktarında büyük artış göstermeye başlamıştır. Çünkü artan sigara fiyatları nedeni ile artık üretim ve miktarda büyük oranda artmış ve genlikle ikinci sıraya yerleşmiştir. Tütün üretim alanları birbirinden uzak, toprak yapısı çok farklı, ekolojik koşulları değişik yerler olmasından dolayı değişik tipte tütünler üretilmektedir. Küçük boyutlu tütünlerin yanında büyük boyutlu tütünlerde üretilmektedir. Bu bölge tütünleri Ege, Marmara ve Karadeniz bölgesi bütünlerinden fiziksel ve harman özellikleri bakımından çok farklılık göstermektedir. Bu bölge tütünleri içim ve koku yönünden Virginia tipi tütünlere benzemektedir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi Tütünleri’de kendi içerisinde gruplara ayrılabilir. Yine bir kaç tanesinden bahseder:

Adıyaman tütünü

Bitlis Tütünü

Bitlis tütünü ince kıyımı ile bilinen renk olarak da altın sarısı renge yakın ve ayrıca hoş kokulu ve içimi orta-hafif içim olan bir tütün çeşitidir. 2020 yılında 1 kğ fiyatı genellikle 150 TL- 300 TL arasındadır. Bitlis tütünü oldukça ince kıyımlı olduğu için damarsızdır bunu genellikle kadayıf gibi bir görünümü vardır.

Muş Tütünü

Muş şehrinde yetişen tütün çeşididir. Özellik olarak bitlis tütününe yakın bir çeşittir. İçim olarak çok hafif bir içimi vardır.

Çelikhan Tütünü

Adıyaman’ın Çelikhan ilçesinde yetişen ve olduğu ilçe ile aynı ismi alan nadir ürünlerden bir tanesidir. Adıyaman Tütünü veya Çelikhan Tütünü adı nam yapmış bu ürün yerelde Bulam Tütünü ve Algan Tütünü de olarak geçmektedir. Bu da Çelikhan ilçesinde bulunan Bulam ve Algan yörelerinden ismini almaktadır. Ülkemizde yetişen en popüler tütün çeşitlerinden bir tanesidir. Rengi altın sarısına yakın ve ya portakal rengi olabilir. İçerken kötü bir tat bırakmaz. Genellikle tatlı orta- yumuşak kıvamda olurlar.  Kaliteli Tütün nasıl anlaşılır adlı videomuzu aşagıda isterseniz izleyebilirsiniz.

Adıyaman Tütünü

Adıyaman Merkez ve diğer ilçelerinden yetişen tütün çeşitlerinden olan bu ürünler direk Adıyaman tütünü olarak bilinmektedir. Kahta tütünü veya Samsat tütünü de vardır fakat bunlar genel itibari ile direk Adıyaman şehri ile anılırlar.

Tütün Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 

Eğer ilk defa tütün alacaksanız bilmeniz gereken bazı hususlara dikkat etmelisiniz.

Tütünün Kıyımı

 

Yaprak halinde bulunan açık tütün dediğimiz ürünler ekimi bittikten sonra kurutulup kıyıma hazır hale getirilir. Yerel halk değimi ile “bıçağa” vurulur. Tütünün kıyımı içimini yakından ilgilendirir. Tütün 3 farklı boyutta kıyılır:

 1. İnce kıyım: Kıyım eni 0,50–0,65 mm
 2. Orta kıyım: Kıyım eni 0,65–0,85 mm
 3. Kalın kıyım: Kıyım eni 0,85–1,00 mm

Kıyım eni inceldikçe:

 • Tütünden yapılan sigaraların yanması kolaylaşır.
 • İnce kıyılmış tütünler daha çabuk yanar.
 • Kıyılmış tütünlerin dolgunluk niteliği artar yani gramajı azalır.
 • Damarlar daha ince kıyılmış olacağından halk deyimi ile odun durumundan çıkar.
 • İnce kıyım sigaralar fazla sıkı ve katı olmazlar.
 • Yumuşak ve esnek olur.
 • İnce kıyım tütünlerin içimi daha hafif olur.
Hafif İçimli adıyaman tütünü
Hafif İçimli adıyaman tütünü

Tütünün Sertliği

Açık tütünün içimdeki sert yumuşak veya hafif içimliliği büyük ölçü de nikotin oranına bağlı olarak değişir. Kıyılmış Tütünler hafif, orta, sert ve tatlı sert olmak üzere farklı içime sahiptirler. Tütün almadan önce hangi içime alışkın olduğunuzu bilmenizde fayda vardır. Eğer ilk defa açık tütün içecekseniz bir kaç tütünden oluşan sigara içmekte fayda vardır. bunu yada denemiş ve tiryakisi olduğunuz tütünden dolayı biliyorsunuzdur. Bizden alıyorsanız daha önce hangi hazır sigarayı kullandığınızı bize söylemeniz kafidir. Biz size içmiş olduğunuz fabrika sigarasının içimine yakın olan kıyılmış tütün olan içimdeki ürünü göndereceğiz.

Adıyaman tütününe yeni başlayan tiryakiler ilk zamanlar orta ve tatlı sert gibi tütün terimlerini karıştırabiliyorlar. Orta sertlikteki tütünün tatlı sert tütünden biraz daha ağır içimli olduğunu da buradan dile getirelim.

Tütünün sertliğini değiştiren bir diğer faktör de hiç şüphe götürmez ki nem oranıdır. Eğer tütününüz çok kurursa içimi oldukça sert bir hal alır. Fakat fazlada nemlendirmenin getirisi yoktur çünkü nefes vermez ve kısa sürede küflenip bozulur.

Tütünün Tatlılığı
Tütünün Tatlılığı

Tütünün Tatlılığı

Bir tütünü içtiğinizde acı tat bırakıyorsa bunun iki nedeni vardır.

 1. Bu tütün çok kalitesiz olduğundan.
 2. Tütüne güzel koku ve renk vermesi için ekstra katkı maddeleri eklenip sadece kar amacı güdülmüştür.

Kaliteli tütünler neredeyse hiç bir zaman acı bir tat bırakmaz. Sert tütün ile acı tadı karıştırmayın. Kaliteli tütünlerin içerken keyif veren hoş bir aroması vardır.

Tütünün Kokusu

Tütünün yanmadan önce ki ve yandıktan sonra ki kokusu birbirinden farklıdır. Uzun bir süre açık tütün kullanan kişiler tütünün kalitesini kokusundan anlayabilecek kadar profesyonel hale gelebiliyorlar. Öncelikle yanmamış haldeki bir tütünün kokusundan başlayalım anlatmaya.

Eğer tütün kalitesiz ise acı ve keskin bir kokuya sahiptir. Koklayınca genzi yakar ve tuhaf bir kokusu vardır. Bunun yanında ot gibi kokan tütünler vardır ki bunlar da kalitesiz ürünler kategorisindedir.

Tütünün yandıktan sonraki kokusu ise ağır değildir eğer kaliteli bir tütün ise bahsettiğimiz ürün. Hem içeni hem de çevredeki insanları rahatsız edecek kadar ağır koku varsa hemen o tütünü içmemeye başlayın çünkü direk kalitesiz bir tütündür. Kalitesiz tütünlerin kokusu kısa bir sürede elinizde ve üst başınıza da sinmeye başlar. Oldukça rahatsız edici bir kokudur.

Tütünün Rengi

Tütünün kalitesini gösteren bir diğer önemli konu ise o ürünün rengidir. Fakat her bölgenin tütünün farklı renklerde olduğunu yazımızın üst kısımlarından değinmiştik.. Kimi bölgelerin tütünü sap sarı diyebileceğimiz renginde olurken kimileri kızıl renge yakın olabiliyor. O yüzden bu konu hakkında fazla değinmeye gerek yoktur diye düşünüyoruz. Fakat şunu da söylemeden geçmeyelim. Dolandırıcılar kalitesiz tütünlere kükürt gibi katkı maddesi katarak o ürüne altın sarısına yakın sapsarı renk vererek çok kaliteli bir ürün olarak gösterebiliyorlar. Yani tütünün rengine kanıp hemen almayın. Rengini beğendiyseniz bile içimine de mutlaka bakın.

Tütünün kül rengi de kalitesi hakkında ip ucu verebilir. Katkı maddeli ve kalitesiz tütünlerin kül rengi koyu olur ama doğal organik ürünlerin ise açık beyaz gibi dağıldığında rengi hiç yokmuş gibi olur.

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?
Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Tütün Nasıl Anlaşılır?

 

 

 • Öncelikle şunu dile getirelim. Nikotin oranı yükseldikçe renkler kırmızıya doğru artış göstermektedir. Nikotin oranları % 2-3 düzeyine çıkan tütünlerin renkleri çoğunlukla kırmızı olur ve gerçekten içmeye de yürek gerekir derler ya aynen durum bundan ibarettir.

 

 • Tütünlerin kurutulması esnasında var olan hava koşullarında nem oranının düşük olması ve ısı derecesinin yüksek olması sebebi ile oksidatif faaliyetlerde önemli miktarda azalmalar olabileceğinden şekerlerin sarf edilmesi önlenmiş olur. Bu koşularda kurutulan tütünlerin renkleri ise genellikle açık renklidir.

 

 • Buna karşılık olarak da kurutma esnasında tütüne gerekebilecek ısı derecesinin yeterli olması, fakat havadaki nem oranının gereğinden yüksek bulunması koşulları kurutma sürecini uzatabilir. Bu durumda oksidatif faaliyetlerde daha sürekli bir gelişme meydana gelmesi sonunda koyu renkli boyar maddelerin daha fazla miktarda oluşmasına sebebiyet vereceğinden tütünlerin renklerinde koyulaşmalar olmaktadır.

 

 • boğaz yakmaz, acıtmaz, dumanı bol olan bir tütündür. Piyasada çoğu kez satıcıların bu hakiki Adıyaman tütünüdür diye sorarken bu sefer ise çakmasını kim satıyor denilebilecek soruyu akla getirebiliyor. demek istediğim ciddi anlamda Adıyaman tütünü olarak farklı tütünlerin satıldığına şahit olabilirsiniz.Bunların çoğu da kükürtlü falan oluyor genelde. “Sert tütündür” diye sadece boğazı yakan acıtan tütün satılıyor genel itibari ile. Bunu ilk başta anlamak elbette pek kolay değil onu dile getirelim. Ancak ilerleyen zamanlarda sarmalık içildiğinde tütünün gerçekten nasıl bir şey olduğunu muhakkak anlıyorsunuz. Çok ince kıyılmış ve genelde rengi çok sarı olan tütünler Adıyaman tütünü değildir bunu bilin.

Adıyaman Tütünü

Adıyaman Tütünün Sektördeki Yeri 

adıyaman tütünü

Coğrafi olarak Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan ve çevresinde Malatya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi büyük şehirlerle çevrili il olan Adıyaman ili kendi ürettiği ve bu yörede isim edinmiş olan

Adıyaman Tütünü

açık tütün piyasasında resmen tekel oluşturmuş durumda gerçi tekel de kapatıldı fakat bu da ayrı bir konu.

Bitlis Tütünü, Muş Tütünü, Diyarbakır tütünü denildiğinde ne kadar duymuşsanız onların toplamından bile bilinirliği yüksek olan sarma açık veya kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü mevcut durumda.

Tütün sektöründe bilinirliği yüksek olmasında elbette ki ektiği ürünün kalitelisini ve güvenirliğini elde etmiş olan öncelik Adıyaman tütüncüler derneği olmasından sonra ise Çelikhan tütüncüler derneğidir.

 

Adıyaman Tütünü Çeşitleri

Hafif İçimli adıyaman tütünü

Adıyaman tütünü içim olarak hafif içimli tütün, orta içimli tütün ve sert içimli tütün olmak üzere 3 farklı içimi mevcuttur.

İçtiğiniz hazır fabrikasyon tütüne en yakın içimi bilmiyorsanız bunun için yetkili arkadaşlarımıza ulaşabilirsiniz.

EN KALİTELİ ORJİNAL KATKI MADDESİZ DOĞAL ORGANİK KIYILMIŞ

ADIYAMAN TÜTÜNÜ HER ÇEŞİTİ ELİMİZDE MEVCUTTUR.

 

 

Adıyaman Tütünü Kıyım Çeşitleri nelerdir?

Çelikhan tütünü

Adıyaman tütün kıyım olarak genellikle ince kıyım denilen ve içinde damar bulunmayan yani içim esnasdına sadece yaprağın veya kökün olmadığı kıyım tercih edilmektedir. tabiki  farklı kıyım isteyen müşterimiz de yok değil.

 

 

Markamızdan alacağınız her hangi bir çeşit tütün hiç fark etmez her hangi bir Adıyaman tütününe hiç birşekilde katkı maddesi kesinlikle bulamaz ve tadamazsınız .

Çünkü bizim tütüncülerimizin kendi yetiştirdiğimiz ve kendi kıyım makinemizden geçirdiğimiz ürünleri yine size gönderiyoruz. Siz müşterilerimize en iyi tütünü ve isteğinize gore hafif orta sert olmak üzere 3 e ayırdığımız 10 larca çeşitteki tütünlerimize güvenilir bir şekilde kapıda ödeme ile sizlere güvenli alış-verişin adresini sunuyoruz.

Çelikhan Tütüncüler Derneği olarak sizere üreticisi ve satıcısı olduğumuz; ürünümüzden doğal organik ve katkısız olarak gönderiyoruz.

Memnun kalmadığınız taktirde ürünümüzü geri iade edebilirsiniz.

Harmanlı Adıyaman tütünü nedir?

adıyaman tütünü harmanlı

Genel itibari ile adıyaman tütünü içine  bir çok açık tütün kullanıcısı sarı renkli altın sarısı gibi terimle ile tütün siparişi vermektedir.

Maalesef diyerek söze başlıyorum çünkü sarı renk gibi altın sarısı tütün demek aslında günümüzde katkı maddeleri ile tütüne renk verilmiştir. bu da tütünün içiminde 2. sigaradan başlayarak boğaz yakmaya başlar.

 

Bundan dolayı siz değerli tütün tiryakilerine tavsiyemiz önceliğiniz kokusu olsun ve içimi olsun buna dikkat ediniz. altın sarısı tütünden şüphe ile yaklaşın.

 

 

Hafif İçimli Tütün

Hafif içimli tütün çeşiti ile ilgili orta sert ve hafif olmak üzere 3 çeşit olan sarmalık tütünde Hafif içimli Tütün Nasıldır?

Hafif İçimli Tütün

Hafif içimli tütün çeşiti ile ilgili  olarak genellikle tütün shop ve tütün satışı yapan dükkanların talep ettiği sarma tütün olarak kullandığı bir tütün çeşitidir…

Çelikhan Tütünü

Çelikhan tütünü adını nereden alınıyor ve isminin açık tütünde anlamı ve önemi

Çelikhan tütünü

Çelikhan Tütünü ismini nereden geliyor

Çelikhan Adıyaman’a bağlı ve Malatya sınırı ile Merkez ilçesi arasında kalan küçük bir ilçesidir. Tarım arazisi oldukça az, dağlık olması cabası ve aynı zamanda tarım arazileri sulak ve verimlidir. Bu küçük ama verimi yüksek tarım arazisi üzerinden geçimini sağlamak zorunda kalan çelikhanlılar, ektiği sarmalık işlenmeden içilebilen ve

Parlament Tütünü

ne içim olarak çok yakın olan ürün çıkarmaktadırlar.  Uzun zamandır Osmanlı Devletinden kalan ve dedelerinden kalan miras olarak tütün işinde elle tutulan bir tecrübe edinmişlerdir.

 

Günümüzde ise artık ulusal bazda Çelikhan denilince akla gelen ve artık bir marka değeri kazanmaya çok yakın olan Çelikhan tütünü var fakat gel görelim ki sorunları da devam ediyor.

Bizler de Çelikhan tütüncüler derneği olarak sizlere en kaliteli ve marka olan çelikhan tütünü satışı için buradayız.

Bilmediğiniz adreslerden “Çelikhan Tütünü” almamalarını özellikle belirtmek isteriz.

Çelikhan tütüncüler derneği ekibimiz tamamen Çelikhanlılardan oluşmaktadır ve bu halkın yıllarca emek harcayarak edindiği marka değerine zarar verilmesini asla kabul etmemekteyiz. 

 

Çelikhan tütününü diğer tütünlerden nasıl ayırabilirsiniz?

çelikhan tütün fiyatları?

 

 

Aldığım Tütünün Çelikhan Tütünü Olduğunu Nasıl Anlarım ?

 

artık her işin açığını bilen tütün tüccarları görüntü olarak bu işi çözmüş durumdalar.

Çelikhan Tütünü sadece içilince anlaşılıyor.

 

Marlboro Tütünü

Adıyaman Tütünü mü? Çelikhan Tütünü mü? Marlboro tütünü mü?

Marlboro Tütünü

Marllbora sigara içim kalitesi olarak orta sertliğe sahip bir sigara olup bunun açık tütün piyasasında karşılığı ise adıyaman tütünü olarak karşılık bulmaktadır. Orta içimli olana marllbora tütünü olarak halk arasında bilinmektedir. Yani aslında şunu diyebiliriz

Eger palement tütünü içmek istiyorsanız Çelikhan tütünü

Ama marlboro tütünü içmek istiyorsanız Adıyaman tütünü içmelisiniz.

Hemen hemen bütün Marllbora kullanıcısının, Adıyaman tütününü tattıktan sonra Marllboranın  tabi bunun içinde doğal organik ve ilaçsız olduğunu varsayıyoruz.

Marllbora tütünü Fiyatları

Adıyaman tütünü ile karşılaştırılamayacak derece fiyat farklılığı bulunan bu tütün, Marllbora sigrasının çok daha pahalı ve daha çok zararlı olduğu da da dile getirmeye gerek yoktur.

Adıyaman Tütünü Fiyatları Marllboraya göre çok daha ekonomiltir.

Her ne kadar sigra, tütün, nargile gibi ürünlerin zararlı olduğu kanıtlanmış olsa da, bunların içinde en zararsızı adıyaman çelikhan tütünüdür.

Parlement Tütün fiyatlarımızı ve toptan almak isteyen müşterilerimiz bizi arayarak ulaşabilirler. ÇELİKHAN TÜTÜNCÜLER DERNEĞİ

 

Parlament Tütünü

Adıyaman Tütünü mü? Çelikhan Tütünü mü? Parlement tütünü mü?

Parlament Tütünü

Hazır Parlement sigarası içim olarak hafif içimli olduğundan dolayı, içim olarak hafif olan açık tütün kategorisinde yer alan çelikhan tütünü parlement tütününe yakın içimleri mevcut olması sebebi ile aynı kategoiye girmektedirler.

Birçok Parlement sigara tirkayisi, çelikhan tütünü içimini tattıktan sonra Parlement tütününün ya da sigaranın farklı bir tadı olmadığını beyan etmişlerdir.

Parlement Tütünü Fiyatları

Adıyaman ilin Çelikhan ilçesinde yetişen  Çelikhan tütünü ile karşılaştırıldıklarında, Parlement sigrasının fiyat olarak çok daha pahalı olduğu da günümüzde görmeyen kalmamıştır sanırım.

Adıyaman Tütünü Fiyatları Parlement göre çok daha ekonomiltir.

Şunu dile getirmekte fayda vardır. Bütün tütün ve tütün mamülleri ayrıca sigara, tütün, nargile gibi ürünlerin zararlı olduğu kanıtlanmış olsa da, bunların içinde en zararsızı adıyaman çelikhan tütünü diye dile getiriyor olsak da sonuçta tütün mamülü olduğundan dolayı yine de zararı vardır.

Parlement Tütün fiyatlarımızı ve toptan almak isteyen müşterilerimiz bizi arayarak ulaşabilirler.

ÇELİKHAN TÜTÜNCÜLER DERNEĞİ